تاپ ثبت

آشنایی با مراحل ثبت برند نان و شیرینی

آشنایی با مراحل ثبت برند نان و شیرینی

براساس قانون تجارت، ثبت برند تجاری برای کسب و کارها الزامی نیست و آن‌ها در صورت تمایل می‌توانند برندشان را به ثبت برسانند. اما در برخی از کسب‌وکارهای فعال در زمینه مواد غذایی، نوشیدنی و آرایشی و بهداشتی بایستی برای جلوگیری از بروز مشکل و سواستفاده‌های احتمالی برند به‌صورت رسمی ثبت شود. از همین‌رو ثبت برند نان و شیرینی ضروری است که محصولات تولیدی خود را به‌صورت گسترده در بازار عرضه می‌کنند.

اهمیت ثبت برند نان و شیرینی

نان و شیرینی یکی از محصولات قدیمی است که از دیرباز مورد استفاده در بین مردم بوده است. در گذشته‌های نه چندان دور، مردم به‌صورت محلی و از اطراف محل سکونت‌شان به تهیه نان و شیرینی می‌پرداختند. اما با تغییرات صنعتی و گسترش شهرها، شاهد تاسیس کارخانه‌های صنعتی و نیمه صنعتی برای پخت نان هستیم که محصولات‌شان را به‌صورت گسترده در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند.

آن‌ها با استفاده از سیستم‌های توزیع مواد غذایی، نان و شیرینی تولید شده را به سوپرها و فروشگاه‌ها ارسال می‌کند. از آنجایی که کنترل کیفیت و بهداشت در مواد غذایی اهمیت زیادی دارد، ثبت برند نان و شیرینی توسط دولت اجباری شده است تا بدین وسیله کارخانه‌ها دقت بیشتری در تولید این قبیل محصولات داشته باشند.

 

مراحل ثبت برند نان و شیرینی

 

مراحل ثبت برند نان و شیرینی

اگر یک کارگاه تولیدی در زمینه انواع نان و شیرینی دارید و قصد دارید تا محصولات را به‌صورت گسترده در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهید، علاوه‌بر دریافت مجوزهای قانونی از وزارت بهداشت باید نسبت به ثبت برند نیز اقدام کنید تا امکان استفاده از حقوق قانونی را در این زمینه داشته باشید.

با ثبت برند امکان تبلیغات گسترده محصولات را در رسانه‌های مختلف از جمله رادیو و تلویزیون، بیلبوردهای شهری یا فضای مجازی خواهید داشت. برندینگ برای کسب‌وکارهای پیشرو اهمیت زیادی دارد. زیرا به رشد بازار آن‌ها کمک کرده و زمینه فروش بیشتر را فراهم می‌آورد. برای ثبت برند تجاری در صنعت نان و شیرینی باید مراحل زیر را دنبال کنید:

۱-    ثبت شرکت

به‌طور معمول برای ثبت برند نیازی به تاسیس شرکت نیست. اما فعالین صنعت نان و شیرینی که به‌صورت جمعی کار می‌کنند دارای شرکای تجاری هستند. به همین دلیل با تاسیس انواع شرکت خصوصی یا تعاونی، امکان ساماندهی به امور دراخلی کسب و کارشان، تعیین مسئولیت‌ها و حقوق قانونی هر یک از اعضا را خواهند داشت.
اگر از قبل شرکتی را در این زمینه تاسیس کرده‌اید قبل از ثبت برند به بررسی اساسنامه و ترکیب اعضا هیات مدیره بپردازید تا در صورت نیاز به ثبت تغییرات شرکت بپردازید.

۲-     مراجعه به سامانه ثبت برند

برای ثبت برند در هر زمینه‌ای باید به سامانه مرکز مالکیت معنوی مراجعه کنید. بهتر است قبل از هر اقدامی به استعلام نام برند بپردازید تا مطمئن شوید برند مدنظرتان از قبل توسط کسی ثبت نشده باشد. اگر زمان کافی برای پیگیری ثبت برند نان و شیرینی ندارید، صفر تا صد مراحل را به تاپ ثبت واگذار کنید. کارشناسان مجرب تاپ ثبت باتجربه چندین ساله در ثبت انواع برندهای مواد غذایی، فرایند را با سرعت مناسبی به جلو می‌برند.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند نان و شیرینی

 

۳-    مدارک مورد نیاز برای ثبت برند نان و شیرینی

اگر قصد دارید تا برندتان را در صنایع مختلف مواد غذایی مانند نان و شیرینی ثبت کنید می‌توانید به صورت حقیقی یا حقوقی اقدام کنید. در صورت ثبت برند به‌صورت حقیقی (شخصی) باید مدارک زیر را آماده کنید:

  1. کپی شناسنامه و کارت ملی؛
  2. کپی مجوزهای فعالیت شامل جواز تاسیس، پروانه بهداشتی، پروانه تولید و توزیع مواد غذایی و…
  3. ارائه کارت بازرگانی برای کسب و کارهایی که قصد قصد ثبت برند نان و شیرینی را به زبان لاتین دارند.

برای ثبت برند به‌صورت حقوقی (شرکتی) باید مدارک زیر را ارائه دهید:

  • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضا هیات مدیره؛
  • کپی روزنامه رسمی و آخرین اساسنامه؛
  • کپی مجوزهای رسمی فعالیت؛
  • کپی کارت بازرگانی برای دریافت برند بین‌المللی.

۴-    تکمیل تقاضانامه ثبت برند نان و شیرینی در سامانه مالکیت معنوی

در این محله متقاضی براساس اطلاعات و مدارکی که جمع‌آوری کرده است باید تقاضای ثبت برند را تکمیل کند. بررسی فرایند ثبت برند چند روز زمان خواهد برد، اما در صورت تایید برند مدنظرتان، اظهارنامه آن برای شما ارسال می‌شود تا آن را امضا کرده و در سامانه بارگذاری کنید.
توجه داشته باشید که اگر در زمینه تولید نان و شیرینی از روش‌هایی مختص به خودتان استفاده می‌کنید، بهتر است هم زمان با ثبت برند به ثبت اختراع نیز بپردازید تا امکان استفاده از تمامی حقوق مالکیت فکری خود را داشته باشید.

۵-     مدت زمان مورد نیاز برای ثبت برند

برای ثبت برند نان و شیرینی، طی کردن فرایند در حدود ۳۰ تا ۹۰ روز زمان خواهد برد. بعد از دریافت اظهارنامه ثبت برند باید آن را در روزنامه رسمی چاپ کنید تا اگر مدعی برای برند بود، مشخص شود. بعد از تایید اولیه باید مجدد نام برند را برای اطلاع عموم در روزنامه ثبت کنید. به همین دلیل زمان ثبت نهایی و دریافت نام برند در حدود ۳ ماه زمان خواهد برد.

۶-     هزینه‌های ثبت برند

تثبت انواع برند نان و شیرینی برای کسب و کارها با توجه به مراحل و اقدامات مورد نیاز متفاوت است. به همین دلیل هزینه ثبت برند با توجه به نوع محصول، تعداد و مجوزهای مورد نیاز متغییر خواهد بود. باید توجه داشته باشید هزینه ثبت لوگو یا نشان تجاری با هزینه ثبت برند متفاوت است.
همچنین باید در زمان ثبت برند تمامی اسناد مالیاتی نیز پرداخت شود. برای پیگیری خدمات مالیاتی تهران و تشکیل صورتحساب‌های الکترونیکی در سامانه مودیان از خدمات تاپ ثبت استفاده کنید.

نکته کلیدی برای ثبت برند

اگر چه ثبت برند در صنعت نان و شیرینی کمک زیادی به رشد کارگاه‌هی تولیدی می‌کند، اما برای اینکه امکان عقد قرارداد با مراکز دولتی یا شرکت‌های خصوصی را داشته باشید باید به دنبال رتبه‌بندی باشید. رتبه‌بندی فرایندی است که در آن جایگاه شرکتی در حوزه مشخص را نسبت به سایر رقبا نشان می‌دهد. با رتبه‌بندی این امکان ایجاد می‌شود تا مشتریان با استعلام گرید شرکت، اطمینان‌خاطر بیشتری به محصولات‌تان پیدا کنند.

سخن پایانی

ثبت برند نان و شیرینی برای کارگاه‌های تولیدی فعال در این صنعت اهمیت زیادی دارد. زیرا موجب می‌شود تا امکان توسعه کسب و کارشان فراهم شود. به‌علاوه جلوی هرگونه سواستفاده احتمالی گرفته می‌شود. تاپ ثبت تمامی فرایندهای مرتبط با ثبت برند را در سریعترین زمان دنبال خواهد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر اخبار و مقالات