تاپ ثبت

ثبت برند فروشگاه اینترنتی

۰ تا ۱۰۰ ثبت برند فروشگاه اینترنتی

صفر تا صد ثبت برند فروشگاه اینترنتی

در چند سال اخیر هم‌زمان با رشد فضای مجازی و فراگیر شدن استفاده از شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های توسط اکثر افراد جامعه، فروشگاه‌های اینترنتی یا همان آنلاین‌شاپ‌ها رشد سریعی پیدا کرده‌اند. هر چند که امکان استفاده از فروشگاه‌های آنلاین از هر نقطه‌ای وجود دارد و این موضوع از مزایای کلیدی آنان محسوب می‌شود، اما احتمال سواستفاده از نام برند آن‌ها نیز وجود دارد.
به همین دلیل ثبت برند فروشگاه اینترنتی از موضوعات مهمی است که مدیران چنین کسب و کارهایی باید به آن توجه کافی داشته باشند.

با ثبت برند انواع فروشگاه‌های مجازی و اینترنتی جلوی سوءاستفاده‌های احتمالی گرفته می‌شود. همچنین زمینه‌های لازم برای توسعه برند دیجیتال، نشان تجاری و هویت برند ایجاد خواهد شد.

چرا ثبت برند فروشگاه اینترنتی اهمیت دارد؟

فروشگاه‌های اینترنتی با مجموعه‌ای از اقدامات از جمله سئو، تبلیغات آنلاین، اجرای کمپین‌های تبلیغاتی، اخذ مجوزهای قانونی و اینماد، مدیریت ارتباط با مشتریان و… سعی می‌کنند تا اعتماد مشتریان را به‌دست آورده و به نرخ فروش مناسبی برسند.

تمامی این اقدامات به چندین سال زمان و تلاش مداوم نیاز دارد. هزینه‌ بسیار زیادی فروشگاه‌های آنلاین برای برندینگ دیجیتال انجام می‌دهند. این در حالی است که ماهیت فضای دیجیتال به‌گونه‌ای است که امکان سواستفاده از برند فروشگاه‌های اینترنتی وجود دارد. این سواستفاده‌ها ممکن است از نام برند، لوگو، هویت برند یا حتی دامنه اینترنتی و آدرس شبکه‌های اجتماعی صورت پذیرد.

از همین‌رو، کسب و کارهای آنلاین باید به دنبال راهکارهایی برای حفظ حقوق مادی و معنوی باشند که در اختیارشان قرار دارد. ثبت برند در هر فروشگاه اینترنتی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا مانع جدّی برای سواستفاده می‌شود. حتی اگر سواستفاده‌ای نیز صورت پذیرد به‌لحاظ قانونی امکان پیگیری وجود دارد.

مزایای ثبت برند فروشگاه اینترنتی

اگر برای فروشگاه اینترنتی، برندی را ثبت کنید به مزایایی دست پیدا خواهید کرد:

  1. با ثبت برند، مخاطبان اطمینان‌خاطر بیشتری برای خرید خواهند داشت، زیرا مطمئن خواهند بود که صاحبان فروشگاه برنامه‌ای درازمدت دارند؛
  2. تمامی حقوق مادی و معنوی در فروشگاه اینترنتی محافظت خواهد شد و امکان هیچ‌گونه سوءاستفاده‌ای وجود ندارد؛
  3. فروشگاهی که برندش را ثبت کرده باشند، تلاش بیشتری برای بهبود کیفیت محصولات و ارائه خدمات پشتیبانی انجام خواهد داد؛
  4. با ثبت برند، برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری برای برندینگ دیجیتال و توسعه برندتان خواهید داشت؛
  5. فروشگاه اینترنتی که برندش ثبت شده از امتیازات قانونی بیشتری برخوردار می‌شود؛

مراحل ثبت برند فروشگاه اینترنتی

برای ثبت برند فروشگاه اینترنتی باید به مراحل زیر توجه داشته باشیم تا کمترین زمان را برای آن صرف کنیم:

۱-    استعلام ثبت برند

قبل از هر اقدامی برای ثبت برندهای مختلف باید استعلام بگیرید که آیا آن نام برند قبل از این ثبت شده است یا نه؟!
به همین منظور باید به وب‌سایت مرکز مالکیت معنوی مراجعه کنید و با تشکیل پرونده‌ای، اظهارنامه‌ای را ارسال کنید. در وب‌سایت استعلام ثبت برند، نتیجه قطعی و صد در صد اعلام نمی‌شود. اما تا حدود زیادی برندهای مشابه را نشان می‌دهد.

۲-    ثبت دامنه اینترنتی

در ثبت برند فروشگاه اینترنتی باید همزمان با جلو بردن کارها به دنبال دامنه اینترنتی مرتبط با کسب و کارتان باشید. انتخاب نام برند برای دامنه همیشه بهترین گزینه است. البته بهتر است پسوندهای مطرح دیگری مانند .ir، .com، .net و… را برای برندتان بگیرید تا در آینده رقبای‌تان از پسوندهای دیگر مشابه نام سایت شما استفاده نکنند.

 

تقاضای ثبت برند فروشگاه اینترنتی

 

۳-    تقاضای ثبت برند فروشگاه اینترنتی

برای اینکه برندی را برای یک فروشگاه اینترنتی ثبت کنید باید مجوزهای لازم را دریافت کنید. اینماد(اگر میخواهید بدانید اینماد چیست؟ کلیک کنید) یکی از این مجوزهاست. برای فعالیت هر کسب و کار آنلاینی که نیاز به پرداخت از طریق درگاه‌های بانکی یا واسط را دارد باید اینماد گرفته شود. برای دریافت enamad باید به وب‌سایت رسمی مراجعه کنید که توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت طراحی شده است و مراحل دریافت اینماد را دنبال کنید.
به‌طور معمول اینماد به فروشگاه‌هایی تعلق می‌گیرد که وب‌سایت یا اپلیکیشن آن‌ها طراحی شده باشد و با دامنه مشخصی در دسترس باشند.

۴-     تعیین وضعیت حقوقی یا حقیقی متقاضی ثبت برند

در ثبت برند فروشگاه اینترنتی، مراحل آن برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است. اگر عده‌ای از شرکای تجاری قصد راه‌اندازی آنلاین‌شاپی را داشته باشند باید قبل از هر اقدامی نسبت به ثبت شرکت و تنظیم اساسنامه اقدام کنند. اگر اطلاعات کافی در زمینه ثبت شرکت‌ها و انواع شرکت متناسب با یک فروشگاه اینترنتی را ندارید از راهنمایی‌های مشاوران تاپ ثبت استفاده کنید.

  1. ثبت برند فروشگاه اینترنتی برای اشخاص حقیقی: فرد متقاضی باید با تهیه مدارکی مانند کارت ملی، شناسنامه، مجوز فعالیت و اطلاعات محل اقامت برای ثبت رسمی برند اقدام کند؛
  2. ثبت برند فروشگاه اینترنتی برای اشخاص حقوقی: مدیرعامل یا نماینده حقوقی شرکت باید اطلاعات شرکت و مدارک اعضا، مجوز فعالیت، کپی روزنامه تاسیس شرکت، کارت بازرگانی برای برندهای لاتین و کپی اساسنامه و آخرین تغییرات را برای ثبت برند ارائه نماید.

۵-    مراجعه به دفترخانه

اگر استعلام ثبت برند مشکلی نداشته باشد باید به همراه اظهارنامه‌ای که در مرحله اول از اداره مالکیت معنوی دریافت کرده‌اید و سایر مدارک بند قبلی به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کنید تا نمونه امضای صاحب برند تایید شود. سپس مدارک تکمیلی را در سایت اظهارنامه ثبت برند بارگذاری نمایید. در این مرحله با پرداخت هزینه‌ها تقاضای ثبت برند فروشگاه اینترنتی در روزنامه رسمی چاپ می‌شود. سایر افراد و برندهای مشابه مهلت ۳۰ روزه‌ای برای اعتراض به نام برند دارند.

۶-    پرداخت هزینه ثبت برند فروشگاه اینترنتی

بعد از گذشت فرصت ۳۰ روز اعتراض، اداره مالکیت معنوی با تایید برندتان، مجدد نام برند را در روزنامه رسمی چاپ می‌کند. اگر مدعی برای برند وجود نداشته باشد، ثبت برند به‌درستی انجام شده است و سند نام برند به نام‌تان صادر می‌شود. هزینه‌های ثبت برند شامل مواردی نظیر هزینه چاپ آگهی در روزنامه رسمی، هزینه صدور سند برند، هزینه‌های تشکیل پروند، هزینه وکیل، هزینه‌های مکاتبات اداری و… می‌شود.

سخن پایانی

اگر قصد فعالیت در فضای مجازی و راه‌اندازی کسب و کار آنلاین را دارید از ابتدا به دنبال اخذ مجوزهای رسمی و قانونی باشید تا در ادامه مسیر با چالش جدی روبه‌رو نشوید. برای دریافت خدمات مالیاتی در ایران و  ثبت برند فروشگاه اینترنتی برای تمامی آنلاین‌شاپ‌ها ضروری است و موجب حفاظت از حقوق رسمی و قانونی آنان می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه ثبت برند یا ثبت شرکت با کارشناسان تاپ ثبت تماس بگیرید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مشاوره رایگان در واتساپ بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر اخبار و مقالات