تاپ ثبت

Brand development strategies and methods to achieve more success 1402

توسعه برند و روش های کسب موفقیت بیشتر ۱۴۰۲

توسعه برند و روش های کسب موفقیت بیشتر ۱۴۰۲

توسعه برند چیست؟

توسعه برند یا Brand Development به مجموعه ای از اقدامات راهبردی برای آفرینش و متمایز ساختن محصولات و خدمات و تصویر یک برند، نسبت به سایر رقبای حاضر در بازار اطلاق می گردد. به طور کلی یکی از وظایف برند یا نشان تجاری معرفی یک محصول و متمایز ساختن آن از محصولات مشابه است. توسعه یا تقویت نام تجاری امروزه در راستای همسو کردن برند با اهداف کسب و کار و ارتباط موثر با مخاطبان انجام می گیرد.

در یک معنا توسعه برند به معنای گسترش واقعی یک فعالیت تجاری می باشد. به عنوان مثال نشان تجاری نایک در ابتدا به تولید کفش های ورزشی اختصاص داشت. با توسعه این برند محصولاتی مانند عینک آفتابی، توپ فوتبال و لوازم گلف نیز گسترش داده شد. در این تعریف برند اصلی به عنوان برند والِد شناخته می شود. چنانچه تقاضای مردم برای خرید محصولات جدید شرکت برابر با تمایل برای خرید محصول اصلی باشد، در اصطلاح می گوییم: توسعه برند به صورت موفقیت آمیز صورت پذیرفته است

 

Brand development

 

توسعه برند چه مزایایی دارد؟

برخی از مهمترین مزایای توسعه برند عبارت از موارد زیر است:

 • توسعه برند، پذیرش محصولات جدید یک شرکت را آسان می کند.
 • این کار موجب بهبود تصویر برند یا نام تجاری در ذهن مشتری می شود.
 • موجب کمتر شدن ریسکی می شود که مشتریان را تهدید می کند.
 • موجب افزایش احتمال توزیع و آزمودن کالا در بازار می شود. توسعه نشان تجاری این فرصت را به مشتریان می دهد تا محصول جدید که نام شرکت را به همراه خود دارد امتحان کنند.
 • موجب بالا رفتن بهره وری هزینه های تبلیغاتی می شود. همچنین میزان هزینه های مورد نیاز برای انجام تبلیغات و به طور کلی هزینه های فروش را پایین می آورد. چرا که هنگام توسعه برند، تبلیغات محصولات گوناگون نشان تجاری همدیگر را تقویت می کنند. در نتیجه هزینه های لازم برای توسعه های جدید برند افزایش می یابد.
 • تنوع محصول و قیمت برای مصرف کننده به وجود می آید.
 • بازدهی برچسب زدن و بسته بندی محصول افزایش می یابد.
 • هزینه های بازاریابی و معرفی برند کاهش می یابد.

معایب توسعه برند چیست؟

برخی از رایج ترین معایب توسعه برند از قرار زیر است:

 • با توسعه برند در بازارهای غیر مرتبط این امکان وجود دارد که اعتماد مشتریان نسبت به برند و نام تجاری شرکت از بین برود. این اتفاق خصوصاً زمانی تحقق می یابد که برند بیش از اندازه توسعه یابد. به عنوان یک راهکار، شرکت یا سازمان می بایست نوع و رده ای از محصولات را که توسعه در زمینه آنها موفق است پیدا کند.
 • ممکن است مشتریان محصول جدید را کمتر امتحان کنند، این موضوع اصطلاحاً به اثر «اسپین آف»، مربوط می شود. اسپین آف هنگامی اتفاق می افتد که یک شرکت به دنبال توسعه حضور موثر خود در بازار رقابت، بخشی از کسب و کار خود را واگذار کرده و یک نهاد جداگانه را ایجاد می کند و در پی آن به دنبال کسب سود بیشتر است.
 • این خطر نیز وجود دارد که تولید محصول جدید پیامدهایی در پی داشته باشد که اعتبار محصول اصلی شرکت را نیز زیر سوال ببرد. برای مثال چنانچه یک کارخانه خودرو سازی محصول جدیدی را تولید کند که تعدادی از آن زیر پای مسافران آتش بگیرد، اعتبار کارخانه به طور کلی از این اتفاق آسیب خواهد دید.
 • همچنین چنانچه توسعه برند هیچ برتری یا مزیتی را در بازار نسبت به رقبا برای شرکت ایجاد نکند با شکست روبرو می شود.

 

Ways to get more success

 

روش های کسب موفقیت بیشتر

همانطور که اشاره شد توسعه برند، به عنوان یکی از روش های کسب موفقیت بیشتر برای کسب و کارها و واحدهای تجاری شناخته می شود. امروزه کسب و کارهای کوچک و بزرگ هر یک به شیوه های متنوع برای جذب مشتری و کسب موفقیت های اقتصادی تلاش می کنند. در این نوشتار ضمن بررسی برخی از مهمترین موضوعات مربوط به توسعه برند، به برخی از جدیدترین روش های کسب موفقیت اقتصادی در سال ۱۴۰۲ اشاره خواهیم کرد. برخی از این روش ها عبارتند از:

 • به نیازهای کسب و کار خود توجه داشته باشید. هر کسب و کار و شرکت تجاری مانند یک خانواده می ماند. همانطور که خانواده دارای نیازهای گوناگون است، یک کسب و کار نیز نیازهای گوناگون دارد. برای موفقیت بیشتر در کسب و کار باید به نیازهایی که ایجاد می شود توجه کنید.
 • بدهکاری ها و دیون خود را بپردازید. بدون تردید یکی از عوامل ایجاد اعتبار و توسعه نام تجاری شرکت، پرداخت دیون و اصطلاحاً خوش حسابی است.
 • هزینه های غیر ضروری را حذف کنید. برخی از هزینه هایی که در طول اداره یک کسب و کار پرداخت میشوند کاملاً غیر ضروری بوده و فایده ای برای کسب و کار ندارند. برای موفقیت بیشتر در کسب و کار می بایست از این هزینه های چشم پوشی کرد.

 

 

اگر به دسترسی به خدمات ما علاقه‌مندید، به صفحه خدمات ثبت برند ما مراجعه کنید.در کنار شما خواهیم بود.همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مشاوره رایگان در واتساپ بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر اخبار و مقالات