تاپ ثبت

گرید شرکت رتبه بندی شرکت در ایران

گرید شرکت - رتبه بندی شرکت

گرید شرکت یا رتبه‌بندی روشی بوده که به‌منظور سنجش میزان کیفیت و کمیت کاری یک مجموعه به‌کار می‌رود تا تعیین کند که میزان توانایی آنها در رشته مورد نظر تا چه اندازه است.

سازمان برنامه‌ریزی کشور در زمان اجرای مزایده‌ها و مناقصه‌ها، با دریافت مدارک مختلفی نسبت به رتبه‌بندی شرکت‌ها اقدام می‌کند که این فرایند نوعی رزرومه کاری برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

رتبه بندی شرکت

ثبت شرکت و دریافت گرید

به‌طور کلی براساس قوانین کشوری، شرکت‌ها در ۲ دسته پیمانکار و مشاور قرار می‌گیرند که هر کدام از آنها نیز براساس استانداردهایی که از سوی سازمان معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ارائه می‌شود رتبه خاصی را در اختیار می‌گیرند.

در واقع افراد بعد از ثبت شرکت در ایران به‌منطور اخذ قرارداد با سازمان‌های دولتی نیاز دارند تا از طریق راه‌های قانونی نسبت به رتبه‌بندی مجموعه خود اقدام کنند که نشان‌دهنده میزان توانایی در زمینه مالی و اجرایی است.

دلایل اهمیت تعیین گرید شرکت

باید این را در نظر داشته باشید که در واقع رتبه شرکت به دلایل مختلفی حائز اهمیت است و همین عوامل باعث می‌شود تا صاحبان مشاغل سعی کنند جایگاه خود را در حوزه فعالیتی مشخصی بسنجند.

شما به‌عنوان یک شرکت تجاری یا خدماتی با استفاده از معیارهایی که برای رتبه‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توانید یک دیدگاه کلی در رابطه با فعالیت کاری خود به‌دست آورید.

به این نکته نیز توجه کنید که دریافت رتبه شرکت می‌تواند نقاط ضعف و قوت مجموعه شما را نشان دهد تا راحت‌تر بتوانید نسبت به آینده کاری خود تصمیم‌گیری کنید.

حضور در مناقصه‌ها و مزایده‌های مختلف نیازمند برخی اقدامات است که شامل اخذ کد مالیاتی در ایران، ارائه کارت اقتصادی و همچنین تعیین رتبه شرکت می‌شود.

رتبه بندی شرکت در ایران

رتبه شرکت چگونه تعیین می‌شود؟

باید این را در نظر داشته باشید که هر کدام از شرکت‌های پیمانکاری و مشاور دارای چندین رشته مختلف هستند که براساس محدوده خاصی رتبه‌بندی می‌شوند.

در همین راستا گرید شرکت پیمانکاری از ۱ تا ۵ است که معمولا مجموعه‌هایی با بالاترین کیفیت به رتبه ۱ دست پیدا می‌کنند و بقیه موارد براساس معیارهای مورد نظر در دسته‌های بعدی قرار می‌گیرند.

از سوی دیگر شرکت‌های مشاور که شامل رشته‌های راه و ترابری، نفت و گاز، معماری و شهرسازی و برخی موارد دیگر هستند در محدوه‌ای بین ۱ تا ۳ رتبه‌بندی می‌شوند.

ثبت گرید شرکت های عمرانی و مشاور بعد از طی‌کردن مراحل مختلف و از طریق سامانه الکترونیکی با عنوان ساجات انجام می‌شود تا میزان صلاحیت و قابلیت آنها را تعیین کند.

شرایط مورد نیاز برای تعیین رتبه شرکت

در راستای انجام مراحل لازم برای تعیین رتبه یک شرکت لازم است تا در ابتدا اطلاعاتی درباره شرایط مورد نیاز داشته باشید که مهم‌ترین موارد به شرح زیر هستند.

  • شرکت شما باید براساس قوانین کشوری ثبت شود.
  • نداشتن هیچ‌گونه سابقه محکومیت یا ممنوعیت
  • برخورداری از شرایط مناسب و امتیازهای مورد نیاز برای تعیین رتبه‌بندی
  • امتیاز مدارک تحصیلی کارکنان و اعضای هیئت مدیره

آیا ثبت برند برای تعیین گرید شرکت لازم است؟

برای پاسخ به این سوال باید در ابتدا گفت، با توجه به نوع کسب‌وکاری که دارید می‌توانید بعد از انجام ثبت شرکت اقدامات لازم برای ثبت برند در ایران را هم انجام دهید تا نام تجاری شما به‌صورت اختصاصی شناخته شود.

از همین رو باید بدانید که ثبت برند به‌عنوان یک شرط اصلی برای تعیین رتبه در نظر گرفته نمی‌شود و یکی از اقداماتی است که می‌تواند اعتبار مجموعه شما را افزایش دهد.

مدارک لازم برای گرفتن گرید شرکت

جهت دریافت رتبه شرکت یا افزایش گرید لازم است تا افراد مدارک مورد نیاز برای این کار را در اختیار سازمان مربوط قرار دهند که مهم‌ترین موارد به شرح زیر هستند:

  • ارائه کپی برابر اصل اساسنامه شرکت
  • مدارک مربوط به تاسیس و تغییرات شرکت
  • مدارک هویتی اعضای امتیازآور به همراه بیمه‌نامه، مدرک تحصیلی و گواهی کار
  • ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی

نحوه افزایش رتبه بندی شرکت

در زمان‌های اخیر، مسئولیت اجتماعی یک عامل مهم در رتبه بندی شرکت‌ها شده است. پروژه‌های مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها، مانند شیوه‌های پایدار و مشارکت در امور اجتماعی، تأثیر مثبتی بر رتبه بندی آن‌ها دارد.

برای اینکه بتوانید رتبه شرکت خود را ارتقا دهید باید روی افزایش سرمایه تمرکز داشته باشید، به هر اندازه که برای گسترش فعالیت‌های خود هزینه کنید می‌توان انتظار داشت که رتبه شما بالاتر رود.

رسیدن به حد نصاب قراردادهایی که برای هر رشته در نظر گرفته می‌شود نیز برای این منظور موثر است.

مورد دیگری که برای این منظور حائز اهمیت است مربوط به شرکت‌هایی است که سابقه کاری بالایی دارند که با توجه به این مسئله و همچنین تعداد قراردادهای موفق می‌توان رتبه را افزایش داد.

اگر در شرکت شما تعداد افراد متخصص و باسابقه کم باشد بدون شک رتبه پایین‌تری را کسب می‌کنید، این در حالی است که با به‌کارگیری نیروهای متخصص می‌توانید درخواست و مدارک لازم برای افزایش رتبه بندی شرکت را به سازمان مربوط ارائه دهید.

نکات مهمی که باید برای دریافت گرید شرکت در نظر داشت

برای شرکت‌هایی که قصد دارند جهت اخذ قراردادهای کاری، رتبه شرکت خود را تعیین کنند لازم است تا نکات مهمی را در این رابطه مد نظر قرار دهند که عبارت‌اند از:

در اختیار داشتن کد اقتصادی برای تمامی شرکت‌ها الزامی بوده که برای دریافت خدمات مالیاتی و اظهارنامه‌ها ضروری است.

دو سوم اعضای حاضر در هیئت مدیره باید مدرک تحصیلی لیسانس داشته باشند.

اعضای هیئت مدیره لازم است که سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی و حوزه کاری مورد نظر داشته باشند.

نحوه استعلام گرید شرکت

بعد از اینکه تمامی اقدامات لازم برای ارسال مدارک و ثبت گرید انجام می‌شود، به‌منظور استعلام رتبه شرکت لازم است که به وب‌سایت ساجات مراجعه کنید.

در این پلتفرم باید نام شرکت خود را جست‌وجو کنید تا تمامی اطلاعات مورد نیاز در رابطه با رتبه در اختیار شما قرار گیرد و از طرفی می‌توانید فعالیت‌های در حال اجرای شرکت را نیز ببینید.

جمع‌ بندی

گرید شرکت به معنی تعیین صلاحیت و توانایی‌های یک مجموعه است که تعیین این معیار برای اخذ قراردادهای دولتی و حضور در مناقصه‌ها امری ضروری و مهم در نظر گرفته می‌شود.

شرکت‌های مختلف در ۲ دسته پیمانکاری و مشاور قرار می‌گیرند که برای رتبه‌بندی باید مدارک مورد نیاز را به سازمان مربوط ارائه دهند تا براساس محدوده تعیین‌شده، گرید آنها مشخص شود.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مشاوره رایگان در واتساپ بگیرید

با تاپ ثبت به ثبت شرکت و گرید بندی شرکت خود به راحتی بپردازید و از سرویس‌های حرفه‌ای ما بهره‌مند شوید. با تجربه و اطلاعات کامل ما در زمینه ثبتی، اطمینان حاصل کنید که کسب‌وکار شما به بهترین شکل در دنیای تجارت پا به عرصه‌ی می‌گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با تیم ما تماس بگیرید و همین حالا با تاپ ثبت رویای کارآفرینی خود را آغاز کنید!

سوالات متداول درباره گرید شرکت - رتبه بندی شرکت

اخبار و مقالات