تاپ ثبت

ثبت برند در ایران

ثبت برند در ایران

ثبت برند به شما کمک می‌کند از بیزینس تازه تاسیس و درحال گسترش خود محافظت کنید. ضمن اینکه این کار می‌تواند مزایای قانونی نیز برای کسب‌وکار شما به‌همراه داشته باشد. به همین دلیل ثبت کردن برند برای هر بیزینس بزرگ یا کوچکی اهمیت دارد.

به‌طور کلی افراد می‌توانند از طریق برند یا علامت تجاری، کسب‌وکار خود را در سطح شهر، کشور یا حتی جهان به شهرت برسانند. پس برای حفاظت از آن باید حتما مراحل قانونی ثبت را طی کرد. در ادامه با اهمیت ثبت قانونی برند و مراحل آن بیشتر آشنا می‌شویم پس تا انتها با ما همراه باشید.

box warning

ثبت برند ازچه‌رو اهمیت دارد؟

هر فرد پس از راه‌اندازی بیزینس به‌دنبال گسترش آن از طریق ارائه خدمات و محصولات مختلف است. معمولا برای موفق عمل کردن یک برند، صاحب آن کسب‌وکار نباید از هیج تلاشی دریغ کند.

حال تصور کنید صاحب یک برند بدون ثبت آن تنها به ارائه خدمات بپردازد و پس از نتیجه دادن تلاش‌های مستمر، فرد دیگری بخواهد از نام برند او به‌نفع خود استفاده کند.

در این شرایط اگر فرد ثبت برند خود را به‌طور قانونی انجام نداده باشد نمی‌تواند از طریق قانون برای مطالب خود درخواست دهد. همچنین سودجویان می‌توانند به‌راحتی از نام برند برای مقاصد دیگر استفاده کنند.

مراحل ثبت برند در ایران

هر کشور ممکن است قوانین مختص به خود را داشته باشد. ما در ادامه مراحل ثبت برند در ایران را برای شما شرح می‌دهیم تا پس از آگاهی از این موارد بتوانید با یک برنامه‌ریزی درست برای ثبت قانونی برند خود اقدام کنید. این موارد به شرح زیر هستند:

در زیر، مراحل ثبت برند در ایران به‌صورت کامل شرح داده شده است:

۱.استعلام نام تجاری

اولین گام باید استعلام نام تجاری باشد. ازآنجایی‌که شرکت‌های مختلفی ممکن است با نام برندی که شما در نظر گرفته‌اید فعالیت خود را آغاز کرده باشند، حتما باید نسبت به یونیک بودن آن اطمینان حاصل کنید.

درصورت عدم توجه به این مرحله و ایجاد تداخل با علامت تجاری یک شرکت دیگر، برند شما رد شده و باید تمام مراحل را از ابتدا شروع کنید. با توجه به بالا بودن قیمت ثبت برند، توجه به این مورد در همان ابتدا مهم است.

۲.تکمیل مدارک ثبت برند

مدارکی که برای ثبت قانونی برند باید ارائه داده شوند برای افراد حقیقی و حقوقی متفاوت هستند. تکمیل این مدارک به شما در کوتاه‌تر مسیر و عدم ایجاد مشکل کمک می‌کند.

اگر به‌صورت شخصی می‌خواهید برای ثبت قانونی برند خود اقدام کنید باید مدارک خاصی تحویل دهید. به‌طور کلی مدارک مورد نیاز افراد حقیقی عبارت‌اند از:

 • کارت ملی
 • شناسنامه
 • ارائه مجوز فعالیتی که در دفاتر اسناد رسمی ثبت‌ شده باشد.
 • ارائه کارت بازرگانی برای نام‌ برند لاتین
 • اطلاعاتی مانند آدرس، شماره تماس ثابت و همراه، ایمیل و کدپستی  
Asset 6
Asset 7

شرکت‌ها و اشخاص حقوقی علاوه‌بر ثبت شرکت برای اینکه بتوانند برند خود را ثبت کنند باید مدارک مشخصی ارائه دهند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

 • کارت ملی تمام اعضایی که حق امضا دارند.
 • اطلاعاتی مانند شماره ثابت و همراه، ایمیل، کد پستی و آدرس افراد دارای حق امضا
 • مجوز فعالیت رسمی
 • کپی از روزنامه تاسیس شرکت
 • کارت بازرگانی برای برندهای لاتین
 • کپی روزنامه آخرین تغییرات

۳.ثبت اظهارنامه

زمانی که مدارک مورد نیاز را تکمیل کردید باید برای ثبت برند به سایت اداره مالکیت معنوی مراجعه کرده و پس از وارد کردن اطلاعات، ثبت‌نام اولیه را به اتمام برسانید. در این زمان برگه‌ای برای شما صادر می‌شود که باید آن را به دفاتر اسناد رسمی ببرید تا پس از دریافت گواهی امضا و بارگذاری آن در سایت، حساب کاربری شما تایید شود.

با تایید حساب، نام کاربری و گذرواژه نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد که از طریق آنها می‌توانید وارد سایت اظهارنامه شوید و مدارک لازم را بارگذاری کنید. پس از بررسی مدارک درصورت عدم وجود مشکل، کد تایید برای شما ارسال می‌شود.

روزنامه رسمی

۴.چاپ آگهی تقاضای ثبت در روزنامه رسمی (مرحله اول)

مرحله اول تقاضای ثبت روزنامه رسمی باید بعد از تایید اظهارنامه انجام شود. برای تکمیل این مرحله ابتدا فرد باید هزینه چاپ را پرداخت کند و پس از آن حداقل یک‌هفته زمان لازم است تا درخواست شما در روزنامه رسمی به چاپ برسد.

در این مرحله دیگر افراد و برندها تا ۳۰ روز فرصت دارند که اعتراض خود را نسبت به نام برند ارائه دهند. درصورت نبود هیچ‌گونه اعتراض، ثبت برند پس از ۳۰ روز به‌صورت قانونی تایید می‌شود.

topsabtsabt brand

۵.مراجعه به اداره مالکیت و ثبت در روزنامه رسمی

زمانی که پیامک تایید برند دریافت شد باید تمام مدارک گفته‌شده را به اداره مالکیت ببرید و با پرداخت هزینه ثبت برند، این نام تجاری به شما تعلق خواهد گرفت. در این زمان باید اطلاعیه جدیدی شامل اطلاع‌رسانی درخصوص نام تجاری تاییدشده در روزنامه رسمی چاپ شود.

هزینه ثبت برند در ایران با توجه به طی کردن مراحل مختلف و تکمیل مدارک می‌تواند زیاد باشد. پس برای عدم ایجاد مشکل حتما پیش از هر اقدامی از نانم تجاری مورد نظر خود استعلام بگیرید و از یکتا بودن آن مطمئن شوید.  

۶.چرا ثبت شرکت و تعاونی اهمیت دارد؟

ثبت تعاونی نیز مانند برند اهمیت بسیار زیادی دارد. یک تعاونی برای داشتن فعالیت قانونی باید در مراجع مورد تایید ثبت شود. برای این کار نیز اخد کد اقتصادی و ثبت برند ضروی است. پس می‌بینیم آگاهی از مراحل ثبت قانونی برند تا چه حد اهمیت دارد.

از سوی دیگر نیز ثبت شرکت وجود دارد که مزایای خاص حقوقی برای سهامدارن به‌وجود می‌آورد. برای اینکه به‌عنوان شخصی حقوقی بتوانید برند خود را ثبت کنید، باید انواع شرکت را بشناسید و یکی از آنها را انتخاب کنید.

۷.چرا باید برای اخذ کد اقتصادی اقدام کنیم؟

اگر برای ثبت برند فوری، ثبت شرکت یا تعاونی اقدام کرده باشید به یک کد منحصربه‌فرد اقتصادی نیز نیاز دارید تا امکان انجام فعالیت‌های اقتصادی برایتان فراهم شود. این کد از سمت اداره مالیات برای هر فرد صادر خواهد شد.

اخذ کد اقتصادی برای تمام اشخاص حقیقی و حقوقی ضروری است و تمام اهداف مالیاتی از طریق این کد مدیریت می‌شوند. ازاین‌رو باید گفت نقش حیاتی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

جمع‌بندی

برای ثبت برند ابتدا باید از یکتا بودن آن اطمینان حاصل کنید و سپس با تکمیل مدارک و بارگذاری آنها در سایت اداره مالکیت معنوی منتظر تایید اظهارنامه باشید. با دریافت پیامک تایید باید ابتدا نام تجاری را در روزنامه ثبت کنید و اگر هیچ‌گونه اعتراضی ارائه نشد، با مراجعه حضوری به اداره مالکیت و پرداخت هزینه‌های لازم، برند را به‌نام خود ثبت کرده و این اطلاعیه را در روزنامه به‌چاپ برسانید. 

اطلاعات بیشتر میتوانید مشاوره رایگان در واتساپ بگیرید.

سوالات متداول درباره ثبت برند​